banner kuo 2017

Úvodní slovo Pavla Šporcla

pondělí, 06 březen 2017 14:22

Vážení a milí přátelé,

děkuji vám, že i v letošním roce věnujete svoji pozornost hudebnímu festivalu Kocianovo Ústí a zavítáte na koncerty jeho XII. ročníku. Díky vstřícné spolupráci mezi vedením města Ústí nad Orlicí, Klubcentrem, Nadačním fondem Mistra Jaroslava Kociana a agenturou ŠPORCL ARTS Agency se podařilo připravit krásný program s výborným uměleckým obsazením. I díky laskavé podpoře partnerů uslyšíme letos skvělé sólisty jakými jsou: harfistka Jana Boušková nebo violoncellista Jiří Bárta. Koncert komorní hudby provede renomované Wihanovo kvarteto. Těší mě, že se v rámci série festivalových koncertů podařilo připravit dva orchestrální koncerty a to: tradiční večer s Komorní filharmonií Pardubice, která doprovodí loňského laureáta Kocianovy houslové soutěže Nikolu Pajanović ze Slovinska. A z Českých Budějovic přijede s atraktivním programem Jihočeská filharmonie v čele s americkým dirigentem Kennethem Woodsem.

 

První květnový týden žije město Ústí nad Orlicí nejen svým festivalem, ale také proslulou Kocianovou houslovou soutěží. V rámci jejího letošního 59. ročníku se organizačnímu týmu podařilo připravit dvě novinky: v soutěžním týdnu dne 4. května bude probíhat houslový seminář Jiřího Fišera a z účastníků soutěže vznikne komorní smyčcový orchestr. Ten doplní žáci smyčcového oddělení ZUŠ Ústí nad Orlicí a Hradec Králové Střezina. Na koncertě vítězů dostanou tedy příležitost k vystoupení i houslisté, kteří nepostoupili do druhého kola soutěže či cenu nezískali.

 

Již nyní se těším na krásnou atmosféru mezi malými a mladými houslisty přes den a na milé publikum na koncertech večerních. Soutěž i festival jsou jakousi oslavou tradice a projevem úcty k mistru Jaroslavu Kocianovi. I proto jsem se rozhodl na svém recitálu uvést skladby velkých českých houslistů a nebudou chybět ani Kocianovy, které mám velmi rád.

 

Děkuji za tuto krásnou příležitost.

Pavel Šporcl

Umělecký ředitel festivalu Kocianovo Ústí a patron Kocianovy houslové soutěže

poznámka: Přímý pokračovatel české houslové školy (Jaroslav Kocian – žák Václav Snítil – žák Pavel Šporcl)

Číst 1528 krát
Jste zde: Úvod Hudební festival Slovo úvodem