Kocianovo Ústí

Menu

Předseda poroty Pavel Hůla hodnotí první, druhou a třetí kategorii

Hodnocení první kategorie:

První kategorie je charakterizována větším rozptylem věku. Pokaždé jsou rozdíly znatelné, někdo teprve začíná, někdo se už naopak jeví jako budoucí profesionální houslista. A to byl i případ dneška. Snažíme se nejmenší co nejvíce podpořit, často dělíme ceny, ovšem dnes se první tři hodně odlišovali od zbytku.

Vítězný Kanaďan zahrál Bruchův koncert téměř profesionálně. Jeho Royal Conservatory má svou kvalitu, vzpomeňme na laureátku z roku 2014! Druhý Teo Gertler ze Slovenska předvedl velmi sympatický výkon, nám Středoevropanům blízký. Nejvíce se nám líbil také jako interpret Kocianovy skladby, která v jeho podání zazní v divadle.

A co říci k celkově třetí mongolské soutěžící? Z mongolských houslistů v nejmladší kategorii byla nejlepší. Ještě bych podotkl, že ze sedmnácti soutěžících bylo sedm mongolských a jen tři Češi, trošku bychom se měli stydět. Naši zástupci tentokrát na nejvyšších příčkách nejsou, zpravidla jich soutěžilo víc, ale je to spíš náhoda než nějaký trend. Celkově jsem s úrovní první kategorie spokojen.

Hodnocení druhé kategorie:

Češi mají pochopitelně radost, ale rozdělení cen je spravedlivé. Došlo k dělení první ceny, ale bodově to vyšlo, tak, že jsme se nemohli zachovat jinak. Dokonce i Švéd na druhém místě byl jen těsně za nimi! Proto získal samostatnou druhou cenu. Mně se velice líbil, jednou z něj, podle mého názoru, vyroste velmi dobrý profesionální houslista. Potřebuje ještě malé korekce.

Každý z vítězných Čechů byl ve svém projevu trošičku jiný, i když šlo jen o detaily. Milan Kostelenec vyhrál loni nejmladší kategorii, už má zkušenosti, hrál s Pavlem Šporclem, jeho výkon byl jistý. Jan Novák příjemně překvapil.

Co se týká třetích cen, tak v Ústí dobře známý Vilém Jirsa zaznamenal další kvalitní výsledek, líbil se i dětské porotě. Mladá Bulharka podala kvalitní výkon, možná měla nevýhodu, že hrála úplně první. Poslední třetí cenu a hlavně atraktivní cenu za nejlepší provedení skladby Bohuslava Martinů získala Alžběta Dusová. Zaujala nás projevem, Martinů vyžaduje hodně hudebnosti, kterou nás oslovila.

Stále přetrvává problém s výběrem skladeb, někdy nehrají mladí houslisté to, co by jim vyhovovalo. Ale to je problém pedagogů, nikoliv jejich svěřenců. Druhá kategorie bývala v některých letech slabší, ale letos byla velmi dobrá.

Hodnocení třetí kategorii:

Po druhém kole jsem větším optimistou, výkony prakticky u všech oproti prvnímu kolu výrazně stouply. Jako porota jsme měli jednodušší pozici, vítěz se od ostatních odlišil přesvědčivě. Výkon Daniela Matejči byl naprosto profesionální, mohl se s ním zúčastnit i soutěže pro starší houslisty. Jeho pojetí bylo bezchybné, muzikální. Je vidět, že jde cílevědomě dopředu, má kvalitní vedení. Navíc také vhodně zvolil repertoár.

Belgičtí soutěžící tady mívají kvalitu, nakonec druhý Theodore Kim v úvodním kole příliš nezaujal, nicméně přesvědčil v kole druhém.

Srbové tady většinou sází na virtuózní techniku, ale často jejich pojetí schází řád. Andrej Balaž ale do techniky vložil také muzikalitu. Možná jen volba repertoáru nebyla úplně ideální. Další ze třetích cen získala bulharská soutěžící, předvedla korektní, příjemné hraní na poslouchání.

Slečna Emujin je dle mého nejlepší houslistkou z mongolské delegace. Rok od roku se zlepšuje, musí ještě odstranit drobné technické problém. Její paní profesorka je velmi starostlivá vůči svým žákům a funguje to.

Celkově mohu říci, že letošní třetí kategorie byla hodna jubilejního ročníku soutěže.

foto: Matouš Gorun