Menu

Rozhovor – František Kinský: Baví mě sledovat mladou generaci, která se věnuje ušlechtilým zájmům

09. 05. 2025


I letos si nejúspěšnější domácí účastníci soutěže odnesou cenu, která je pozvánkou k učinkování na slavnostním koncertu v Zrcadlovém sále Nového zámku Kinských v Kostelci nad Orlicí. Za touto odměnou nestojí nikdo jiný, než sám František Kinský, majitel zámku, potomek šlechtického rodu a dlouholetý podporovatel obou našich soutěží.

 

V čem je vám Kocianova houslová soutěž blízká? Proč jste se rozhodl podporovat právě ji?

 

Ústecké soutěže mě zaujaly právě tím, že se konají v našem regionu, vlastně v blízkosti našeho rodového sídla. Je mi sympatické, že mají dlouhou historii a že nesou jména výjimečných ústeckých rodáků, houslisty Jaroslava Kociana a violoncellisty Bohuše Herana. Baví mě sledovat děti a mladou generaci, která se věnuje ušlechtilým zájmům. 

 

Vy sám se věnujete hudbě? Hrajete na nějaký hudební nástroj?

Já sám se bohužel hudbě nevěnuji a ani jsem nikdy na žádný hudební nástroj nehrál. Ale od dětství jsem byl ke klasické hudbě veden jako posluchač. Moje maminka Bernadetta ji milovala. 

 

Pravidelně zvete k vám do Nového zámku v Kostelci nad Orlicí největší talenty obou soutěží. Jak na vás jejich výkony působí?

Výjimečné výkony dětí, kterým je šestnáct let a méně, mě jak Kocianově houslové soutěži, tak i na Heranově violoncellové soutěži v mnoha případech uchvátily. Pod silným dojmem z koncertů vítězů v roce 2020 jsem se rozhodl pozvat odbornou porotou vybrané české účastníky ke mně domů, do Nového zámku v Kostelci nad Orlicí. 

 

Hrát v sále ZUŠ nebo v Zrcadlovém sále na zámku je jistě rozdíl. Může právě propojení hudby a historie prostor zámku být pro hráče i diváky unikátní?

Koncerty v Zrcadlovém sále mají opravdu velmi krásnou atmosféru. Posluchači se k nám vypravují i z velmi vzdálených míst, nepochybně nejen za hudbou a interprety, na jejichž výběru si dáváme záležet, ale i právě za podmanivým prostředím, kde mají k sobě navzájem blízko, kde mají výkonné umělce na dosah a příležitost se s umělci osobně setkat. Koncerty vybraných českých účastníků Kocianovy a Heranovy soutěže mají jedinečnou atmosféru i proto, že se zde setkávají vrstevníci se stejným zájmem, zapálením i nasazením, a také jejich rodiče, prarodiče, pedagogové, někdy přijíždějí porotci a předsedové obou soutěžních porot a část veřejnosti. Začínáme vždy oficiálním zahájením a přijetím v Galerii Kinský v horním patře zámku, pro zájemce pak následuje prohlídka zámecké expozice Život v biedermeieru, kterou provádím já nebo moje snacha Hana Kinská. Následují zkoušky a celé setkání vyvrcholí právě koncertem. Letos bychom se měli setkat v sobotu 11. října.

Dostane se na tyto koncerty i veřejnost?

Ano, část vstupenek, které nevyužijí pedagogové a blízcí rodin pak nabízíme v předprodeji, přednostně ale žákům a pedagogům základních uměleckých škol.

Co přináší umění do vašeho života?

Umění do mého života přináší velkou radost i příležitost k setkávání.  I proto jsem otevřel zámeckou expozici, v níž je kromě biedermeierského mobiliáře mnoho sbírkových kusů obrazů, porcelánu a skla. V horním patře zámku jsem v roce 2013 otevřel Galerii Kinský. Výstavní prostory čítají třináct velkých komnat, je odtud krásný výhled do anglického parku. Během sezóny tu pořádáme každoročně minimálně dvě velké výstavy. Profilujeme se zaměřením na klasickou hudbu, máme své stále abonenty. A troufám si říci, že u nás vystupují opravdu špičkoví interpreti. Letos od jara do léta houslisté Václav Hudeček a Jan Novák se souborem Barocco sempre giovane, Epoque Quartet s klavíristou Janem Kučerou, hornista Radek Baborák s Pražskými komorními sólisty. Připravujeme první ročník dvoudenního festivalu Novozámecké hudební léto, kdy ve dnech 28. a 29. června přivítáme basbarytonistu Adama Plachetku, sopranistku Doubravku Novotnou a Symfonický orchestr Českého rozhlasu pod taktovkou Roberta Jindry a houslistu Josefa Špačka s Komorní filharmonií Pardubice pod taktovkou Stanislava Vavřínka.