Kocianovo Ústí

Menu

Jak to slyším já IV. kategorie

Gefen Rabin 

Děvče z Izraele začíná citlivě zpívat na housle. Hudba se najednou počíná větvit do více pramenů, zůstává niterní výpověď, naléhavost sdělení. V druhé části skladby hudba připomíná šumivou tabletu ve vodě. Bubliny stoupají k hladině o překot, množství tónů, bublinek, nepočítáte. Vše je barevné. Výsledný nápoj chutný. Občas některá bublinka proletí kolem Vás, je jich v sále víc a víc. Perfektně vystavěná skladba. Následuje Havanaise, část v nejvyšším tempu připomíná až rojení včel. Rytmizovaný klavírní doprovod je báječnou kulisou pro eskapády houslí. Bravo!

Viola Lukášová 

Zajímavost na KHs – skladba Paganiniho s doprovodem kytary! Zvukově se oba nástroje bezvadně pojí. Atraktivní pro diváky. Děvče předvádí standardní výkon, vše je čisté, jasné, solidně podané. Rychlé běhy ve finále Mendelssohna jsou skutečně rychlé. Toto vystoupení chválím, protože jako laik na něm hledáte chyby jen těžko. A tak je nehledám a užívám si to. Strhující finále, diváky na KHS tolik ceněné!

Viktor Knapp 

Nevidomý chlapec, kterého na pódium přivádí jeho korepetitorka Martina Hájková. Vystoupení má očekávanou úroveň, přece jen 4. kategorie představuje předem pro všechny naprosto zřetelnou obtížnost. Pověst soutěže vypovídá jednoznačnou řečí. Jak se zdá, mladému houslistovi přece jen nevychází vše podle jeho představ. Ovšem na stavbě svého výstupu dál pracuje, objevují se hezká místa. V sólo skladbě Paganiniho zůstává mladý houslista publiku přece jen něco dlužen. Sólo Bach na závěr – dobré. Síla Bachovy hudby nechá vždy otisk v duši posluchače. 

Milan Kostelenec 

Wieniawski – Výtečně připravený student potvrzující úroveň české houslové školy se od začátku naplno ponořil do Wieniawského skladby, jinak to nelze pojmenovat. Svým smyčcem bezpečně proplouvá mořem tónů skladby až k vítěznému finále. Výtečný jednolitý výkon. V sólové skladbě (Ernst) Milan kouzlí od prvních taktů. Po krátké introdukci přichází romantické téma. Všechna děvčata z redakce Zpravodaje KHS sedí v třetí řadě sálu a odezírají houslistovi tóny z prstů ještě dříve, než je zahraje. A v sále byste špendlík neupustili… Celé publikum jak hypnotizované. Úžasná atmosféra. Úchvatné! Potleskoměr na nejvyšší úrovni za celou soutěž! Jeden z naprosto nejlepších výkonů letošní soutěže, to se „nedá trumfnout“. Bravo!

Murun Ryuki Munkhbat 

Čajkovskij Koncert D dur je pro posluchače za odměnu. Mongolský mládenec postupuje suverénně vpřed… Krásně to zní. Vypadá to, že dnešní závěr 4. kategorie, ke kterému se pomalu blížíme, bude důstojným rozloučením se 65. ročníkem. Dramaturgicky to vypadá na velké finále. O to zajímavější bude verdikt poroty. Mládenec hraje tak dobře, že by se z jeho vystoupení dal pořídit kvalitní zvukový záznam. Mongolské výpravy na KHS zaznamenaly opravdu pozoruhodný vzestup!

Denis Ryabovol

Sibelius – Koncert d moll. Tuto skladbu tady někdy před dvaceti lety hrála jedna ze sester Hemsing (obě byly laureátkami). Jak se povede mladému Američanovi?  Do sugestivní atmosféry vstoupil dokonalým způsobem. Naplno a bezchybně. O jeho umění zvládnout housle a „hrát si“ s nimi naplno nikdo v sále nepochybuje. Je jasné, že na pódiu stojí hotový houslista. A Martina Hájková u klavíru svým podílem nezaměnitelně přispívá k vrcholnému hudebnímu zážitku. Vynikající číslo. Duch Jaroslava Kociana se někde v duchovních dálavách určitě usmívá. Nepochybně velmi podařený ročník soutěže se strhujícím finále.