Kocianovo Ústí

Menu

Nový král: Jiří II. zvaný Šáša!

ZUŠ Jaroslava Kociana a Jiří Tomášek, toto spojení platilo desítky let. Po dlouholetém řediteli ale loni převzal funkci Jiří Zajíček, jinak vedoucí literárně dramatického oboru. A letošní Kocianka i Heranka jsou pro něj v pozici šéfa pořádající školy premiérové. „Mám velikou úctu k mému předchůdci a architektu Karlu Blankovi za to, co spolu dokázali. Takovou budovu jako my v Česku nikdo nemá a samozřejmě prostředí zvyšuje i kredit obou soutěží,“ hodnotí zázemí, které si chválí soutěžící i jejich doprovod. „Všichni ve škole dobře vědí, co je třeba pro soutěž udělat. Ať už se týká příprav, anebo samotného průběhu,“ uvědomuje si také, jak sehraný tým pedagogů pod sebou má.

A podporuje také jejich svěřence. Třeba na soutěžích je přítomnost ředitele vítaná. „Cílem bylo hlavně motivovat. Aby naši mladí věděli, že se o ně vedení školy zajímá,“ má hned jasno Zajíček. Divadelní duši v sobě přitom nezapře, na různé školní akce pravidelně dorazí, ne však v obleku. Možná doteď některé děti netuší, že oblíbený klaun Šáša je ve skutečnosti jejich pan ředitel. „Říkám si, že bych si ho měl zachovat i v nové funkci. Šáša má v sobě trochu bláznovství, které potřebuje každý umělecký pedagog,“ přemítá nástupce Jiřího Tomáška.

Tak co kdyby Šáša vyrazil i na Kocianku nebo Heranku? „Přemýšlel jsem, co by to způsobilo, a nevím, jestli by Lenku Lipenskou (ředitelku soutěží) neodvezli,“ směje se představě a připojuje ještě přání soutěžícím: „Hlavně mějte radost ze hry! Všichni jste pro mě malí hrdinové, není snadné předstoupit před publikum a odbornou porotu,“ dodává.