Kocianovo Ústí

Menu

Svátek lásky a hudby. S rekordní mongolskou účastí

V rámci letosní Kocianovy soutěže vyslechneme šedesát soutěžících ze třinácti zemí. „Velmi mě těší mezinárodní zájem o tuto úžasnou událost. Přeji si, abychom společně vytvořili Kocianovu houslovou rodinu,“ řekl Pavel Šporcl. Tradičně nechyběl ani starosta města Petr Hájek. „Buďte zde v Ústí jako doma. Věřím, že usměvavá a přátelská atmosféra nám vydrží po celý průběh soutěže,“ pozdravil přítomné.

Ještě před prvním soutěžním tónem bylo jasné, že minimálně v jednom ohledu bude letošní Kocianka výjimečná. Patnáctku českých přihlášek totiž zcela vyrovnala mongolská výprava. Početná byla už v posledních letech, nyní se ještě rozrostla. A už den před zahájením byla usměvavých tváří doslova plná škola! „Velmi si ceníme této přízně. Patnáct soutěžících s doprovodem činí Ústí městem s nejvyšší koncentrací mongolských houslistů v ČR,“ řekla Lenka Lipenská.

Nebývalá je i podpora, které se tým ze Státní konzervatoře v Ulánbátaru těší doma. Nechce se vám cestovat přes 6 tisíc kilometrů na východ Čech? Pak fandíte na sociálních sítích.

Mongolští soutěžící nejsou dávno jenom do počtu. V posledních letech již atakují medailová umístění a laureátský sen mnoha malých houslistů by se i v jejich případě jednou mohl stát realitou… kdo ví, třeba už brzy.