Kocianovo Ústí

Menu

Ve stopách Milenkoviče?

Koncert laureáta předešlého ročníku Kocianovy houslové soutěže představuje jeden z vrcholů hudebního týdne. Pro posluchače-odborníky je bez debat nejdůležitějším. Absolutní vítěz poslední Kocianky má po boku Komorní filharmonie Pardubice dokázat, že rozhodnutí odborné poroty bylo skutečně správné. Že si laureátský titul skutečně zaslouží.

Pakliže je jeho držitelem vítěz nejstarší 4. kategorie, nejsou obavy zpravidla na místě. Studenti konzervatoří či akademií již náročné vystoupení s orchestrem zvládají. Kocianova houslová soutěž ovšem zná i výrazně mladší laureáty, kteří se museli s náročným úkolem také popasovat – online ročník 2021 ovládl Kai Gergov ze 2. kategorie a výjimkou nejsou ani šampioni z nejmladších: desetiletý Emrik Revermann (2018, Kanada), stejně „stará“ Alexandra Cooreman (2013, Belgie) či historicky vůbec nejmladší laureát Stefan Milenkovič, kterému bylo v roce 1984 pouhých 7 let. 

Ve čtvrtek večer čekala výzva v podobě laureátského koncertu Lanu Zorjan. Překvapí vás, že se s hvězdným Milenkovičem osobně znají? V roce 2022 získala nejvyšší ocenění coby vítězka 3. kategorie. Porazila i starší. „Diskutovali jsme, zda přiřknout laureátský titul vítězce třetí, nebo čtvrté kategorie, bodový rozdíl byl opravdu minimální. Odborná porota se nakonec rozhodla pro Lanu Zorjan a bylo pro nás důležité a nakonec i rozhodující, že hrála opravdu velmi energicky a muzikálně. Do své hry dala celé srdce, nic nebylo mechanického. Byla autentická, upřímná, srdečná,“ tolik citace loňského hodnocení předsedy poroty Pavla Šporcla.

Ve čtvrtek večer se ukázala pravdivost výše řečeného. Laureátský titul v rukou Lany Zorjan je… v rukou správných.